newsy

Euro 2020 w jakich miastach?

1 października 2018 0

euro 2020 w jakich miastach

Emocje związane z mundialem w Rosji zapewne już opadły, mamy nowego mistrza świata – Francję. Polscy kibice mogą czuć się zawiedzeni postawą rodzimej reprezentacji, która nie wydobyła z siebie maksimum swojego potencjału. Życie jednak toczy się dalej, a walka o nowe trofea czeka tuż za rogiem. Już niedługo, bo za 2 lata, po raz kolejny będziemy przeżywać piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Europy 2020.

W jakich miastach będzie Euro 2020?

Format rozgrywek Mistrzostw Europy 2020 będzie zupełnie inny w porównaniu do lat ubiegłych. W szesnastej edycji mistrzostw nie ujrzymy jednego lub dwóch krajów,  pełniących funkcję gospodarza, jak miało to miejsce chociażby podczas Euro 2016 czy 2012. Decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA z dnia 25 stycznia 2013 r. piłkarze będą walczyć o tytuł mistrza Europy w 12 miastach w 12 różnych krajach Europy.

Kandydatury miast na Euro

Do miana miasta-gospodarza pretendowało 39 miast z 32 państw europejskich. Oprócz popularnych krajów w świecie piłkarskim swoje kandydatury zgłosiły m.in. Azerbejdżan, Finlandia, Izrael, Kazachstan, Macedonia, Szkocja, Turcja czy też Ukraina. Początkowo turniej miał się odbyć w 13 miastach Europy, jednak ostatecznie zredukowano tę liczbę do 12. Powodem takiej decyzji była rezygnacja Brukseli, która nie zdołałaby ukończyć budowy Eurostadium na czas mistrzostw.

Polska organizatorem Euro?

Polska również złożyła swoją kandydaturę. Miastami reprezentującymi nasz kraj w mistrzostwach miały być Warszawa oraz Chorzów. Z przyczyn formalnych nasza propozycja została wycofana na wniosek prezesa PZPN – Zbigniewa Bońka. Argumentacją tej decyzji były nikłe szanse na otrzymanie statusu gospodarza, dlatego też dosyć szybko wycofano oba miasta, aby nie angażować czasu, pieniędzy i zbędnych formalności. Kandydatury z Kijowa, Dortmundu, Berlina, Paryża i Moskwy również zrezygnowały z organizacji mistrzostw.

Miasta w których będzie Euro2020

Ostatecznie miastami-gospodarzami zostały: Amsterdam, Baku, Bilbao, Budapeszt, Bukareszt, Dublin, Glasgow, Kopenhaga, Londyn, Monachium, Rzym i Sankt Petersburg. Mecze będą rozgrywane wedle wcześniej ustalonej hierarchii. Mecze fazy grupowej i 1/8 finału zostaną rozegrane w Kopenhadze, Amsterdamie, Bukareszcie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie i Glasgow. Ćwierćfinały oraz kolejne mecze fazy grupowej będą miały miejsce w Monachium, Baku, Sankt Petersburgu i Rzymie. Półfinały i finał zostaną rozegrane w Londynie na legendarnym Wembley Stadium.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *