newsy

Najczęstsze kontuzje piłkarzy

24 sierpnia 2018 0

kontuzje w piłce nożnej

Piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie i liczy ponad 240 mln profesjonalnych graczy, nie wspominając o amatorach. Jak w każdym sporcie, gra na wysokich obrotach niesie za sobą zdrowotne konsekwencje, które najczęściej objawiają się w postaci kontuzji. W większości przypadków urazy dotyczą dolnych kończyn, gdzie uszkodzeniu mogą ulec mięśnie pachwiny, miednica, biodra, uda, kolana, łydki, stopy i kostki. Które z nich są największą zmorą piłkarzy?

1. Kontuzja ścięgna udowego

Pierwsze miejsce zajmuje ścięgno udowe. Jego naciągnięcie lub naderwanie, a w skrajnych przypadkach nawet zerwanie, jest najbardziej newralgiczną kontuzją w ciele każdego z piłkarzy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż udo jest najdłuższym mięśniem w ciele człowieka (ścięgno również). To z kolei warunkuje stopień rozciągnięcia danej jednostki motorycznej, co przy dużym obciążeniu potrafi doprowadzić do wspomnianej sytuacji. Piłkarze mogą doznać tej kontuzji podczas dynamicznych sprintów lub kopnięcia piłki.

2. Naciągnięcie pachwiny

Na drugim miejscu znajduje się mięsień przywodziciela, potocznie zwany pachwiną. Przyczyny naciągnięcia tej partii mięśniowej są analogiczne do tych w ścięgnie udowym – nieoczekiwana i gwałtowna zmiana kierunku ruchu przez piłkarza, sprinty oraz silne uderzenia piłki. Kontuzja mięśnia przywodziciela dzieli się na trzy stopnie zaawansowania. Pierwszy stopień to mikro naderwania, drugi to naderwania częściowe, z kolei stopień trzeci dotyczy poważnego lub całkowitego zerwania mięśnia.

3. Ból kostki

Trzecie miejsce w tej niesławnej klasyfikacji zajmuje kostka. Fachowa nazwa tej kontuzji to „naderwanie lub zerwanie torebki stawowej stawu skokowego”. Do tej niewdzięcznej kontuzji dochodzi podczas przemieszczenia się stawu skokowego na zewnątrz, w konsekwencji złego ułożenia stopy na podłożu podczas biegu lub w wyniku np. wślizgu zawodnika drużyny przeciwnej. Skręcenie kostki ma trzy stadia zaawansowania: więzadła można naciągnąć (mały obrzęk, lekki ból), naderwać (podobne objawy, tylko bardziej nasilone) lub rozerwać (duża niestabilność stawu, duży obrzęk, bolesność przy chodzeniu).

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *