newsy

System Var a wynik meczu

26 września 2018 0

system var a wynik meczu

90 minuta meczu. 1-1. Rzut rożny. Piłka wpada w pole karne, znajdując swojego odbiorcę. Zawodnik uderza na bramkę, lecz piłka odbija się od ręki obrońcy i zmienia tor lotu. Nie ma gola. Zawodnicy protestują, wszyscy zbiegają się do sędziego, ten kręci głową, nie ma karnego.

System var wpływa na wynik meczu

Scenariusze takie jak ten zdarzają się praktycznie w każdej kolejce dowolnych rozgrywek, jeżeli nie w każdym meczu. Piłka nożna jest sportem bardzo dynamicznym, w którym małe niedopatrzenie może całkowicie zmienić przebieg meczu. W dobie wysokiej cyfryzacji oraz coraz nowszych technologii logicznym wydawałoby się skorzystanie z takich zdobyczy techniki jak chociażby czujniki ruchu czy wideo powtórka w jakości HD. Rzeczywistość jest jednak inna.

co to jest Var?

Ostatnimi czasy pojawiła się nowa technologia VAR. Co to jest VAR? Video Assistant Referee, czyli, innymi słowy, wideo weryfikacja dokonywana przez dodatkowego sędziego, który śledzi poczynania boiskowe na materiale wideo, dostarczanym przez operatora danego spotkania. W przypadku nieścisłości lub kontrowersyjnych sytuacji sędzia główny za pomocą zestawu słuchawkowego lub bezpośrednio komunikuje się z sędzią asystentem, obsługującym system VAR. W ten sposób unika się sytuacji, w których z powodu błędu człowieka (lub jego celowego działania) wynik spotkania zostaje wypaczony.

Początki systemu kontroli meczu

Aby w pełni zrozumieć szerszy kontekst VAR, należałoby cofnąć się do roku 2010.  Wtedy to właśnie po raz pierwszy poruszono temat wprowadzenia wideo powtórek. Prekursorem tego rozwiązania była holenderska federacja KNVB, która w sezonie 2012-13 przeprowadziła testy VAR-u w Eredivisie. Rozwiązanie to okazało się ogromnym sukcesem i ułatwieniem pracy arbitrów, dlatego też wysłano wniosek do Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB). Przeciwnym temu rozwiązaniu był Sepp Blatter, co nie jest zaskakującym faktem, biorąc pod uwagę, iż prezydent FIFA zamieszany był działania korupcyjne i ustawianie meczów. Aby utrzymać stary porządek, Blatter wprowadził kolejnych sędziów pola karnego, których praca zbytnio nie ułatwiała rozstrzygania spornych sytuacji. Z biegiem czasu VAR był stosowany coraz częściej m.in. w MLS, Bundeslidze, Serie A oraz Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji.

Skuteczność systemu Var

Zastosowanie systemu VAR pomogłoby uniknąć wielu niesprawiedliwych sytuacji, które zaważyły o wygraniu trofeum lub awansie drużyny. Podczas samych MŚ 2018 sprawdzono aż 335 sytuacji spornych. Sytuacje takiej jak np. ręka Thierry’ego Henry’ego, która wyeliminowała Irlandię z MŚ 2010, czy też nieuznanie bramki Franka Lamparda z Niemcami podczas MŚ 2010 mogłyby całkowicie zmienić bieg wydarzeń.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *