newsy

Zasady Piłki Nożnej

24 sierpnia 2018 0

piłka nożna zasady

„Piłka jest jedna, a bramki są dwie” lub „22 zawodników zabierających sobie piłkę” – nieważne, w jaki sposób opisuje się piłkę nożną, gdyż nie sposób jest to wyrazić prostymi słowami. Dyscyplina ta jest bardzo złożonym sportem, z mnóstwem reguł, których interpretacja nawet ekspertom czasami potrafi przysporzyć niemałych kłopotów. Nie dziwi więc to, że płeć piękna do dziś nie potrafi rozgryźć „tajemnicy spalonego”.

Ile trwa mecz piłki nożnej?

Piłka nożna polega na 90-minutowej rozgrywce, składającej się z dwóch 45-minutowych części, w której celem każdej z 2 rywalizujących drużyn jest przeprowadzenie akcji zakończonej zdobyciem bramki. Bramki znajdują się po przeciwległych końcach boiska w kształcie prostokąta o wymiarach 45-90 m na 90-120 m. Gol pada w momencie, kiedy piłka przekroczy linię bramkową wyznaczającą przestrzeń pomiędzy słupkami bramki.  Sama piłka powinna mieć obwód w granicach 68-70 cm i powinna ważyć 410-450 g.

Kiedy można zagrać ręką?

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to liczba zawodników na boisku. Każda z drużyn ma po 11 zawodników. Każda z drużyn posiada 3 zmiany w trakcie meczu. Tylko bramkarz jest uprawniony do gry rękami w obrębie własnego pola karnego, które rozciąga się na odległość 16,5 metra od linii bramkowej. Pozostałych 10 zawodników gra na określonych pozycjach w obronie, pomocy lub ataku. Mogą używać nóg, głowy i innych części tułowia, z wyjątkiem rąk. Nie dotyczy to wznawiania gry z boku boiska, czyli z tzw. autu – wtedy mogą wyrzucić piłkę rękami zza głowy.

Stroje piłkarzy

Wszyscy zawodnicy danej drużyny na boisku są obowiązani do ubioru takiego samego ubioru piłkarskiego, z indywidualnymi numerami. Na ubiór składają się koszulka (koniecznie wpuszczona w spodenki), spodenki, getry, ochraniacze i buty piłkarskie. Jeszcze do niedawna można było nosić biżuterię w postaci kolczyków, łańcuszków i pierścionków, jednak zostało to zabronione z wejściem w XXI wiek.

Karny ile metrów?

Charakterystycznymi elementami gry są: faul (nieprzepisowe powstrzymanie zawodnika drużyny przeciwnej), ręka (zagranie ręką na placu gry), rzut karny (strzał na bramkę z odległości 11 metrów, spowodowany przewinieniem w polu karnym), rzut wolny (przyznanie wznowienia gry z boiska dla drużyny poszkodowanej przewinieniem), rzut rożny (wznowienie gry z rogu boiska, jeżeli zawodnik własnej drużyny wybił piłkę poza własną linię końcową boiska).

Ilu jest sędziów w meczu piłkarskim?

Mecz kontrolowany jest przez zespół sędziowski, składający się z sędziego, dwóch asystentów bocznych (liniowi) oraz sędziego technicznego, który inicjuje zmiany i wskazuje doliczony czas gry. Od niedawna wprowadzono dodatkowych sędziów bramkowych, którzy mają za zadanie zwracać szczególną uwagę na zagrania w polu karnym obu drużyn. W gestii sędziego leży również upominanie zawodników za ich przewinienia – żółta kartka jest zwykłym upomnieniem (można dostać maksymalnie dwie podczas jednego meczu), z kolei czerwona nakazuje zawodnikowi zejście z placu gry. Począwszy od mundialu w Rosji wprowadzono VAR – system wideoweryfikacji, który pomaga rozstrzygać sporne sytuacje.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *